Възстановяването на античния град на територията на днешен Бургас е крачка в правилната посока – такава, която ни връща към корените, припомня величието на миналото и същевременно очертава нова културна ос за развитието на града. Това не е просто археологическо събитие – това е шанс за Бургас да разкаже историята си и да я превърне в част от съвременното си лице.
Но историята, културата и природата на Бургас имат нужда от мащабна, съгласувана визия. Ето няколко предложения, които могат да обогатят туристическия, културен и икономически облик на града:
- Магистрала Бургас – Варна
Бързата и сигурна връзка с Варна не е просто транспортен проект – това е икономическа и социална артерия, която ще обедини черноморските столици на културата, иновациите и туризма. Отлагането на тази магистрала десетилетия наред е стратегическа грешка, която трябва да бъде поправена. - Веломаршрут по стария път за Созопол
Изграждането на безопасна и живописна велоалея между Бургас и Созопол ще обогати туристическия продукт на региона и ще подкрепи устойчивия туризъм. Този маршрут може да свърже малките селища, културните забележителности и природните резервати по пътя. - Яхтени пристани с обслужващи бази
Едно или две нови яхтени пристанища с пълна сервизна база ще превърнат Бургас в морски хъб с международен потенциал. Това ще създаде условия за развитие на морски туризъм от висок клас, без да се накърнява природната среда. - Ботаническа градина в града
Създаването на ботаническа градина ще е не само туристическа атракция, но и образователен и научен център. Тя може да бъде съчетана с екопътеки, изложби на редки растителни видове и места за отдих. - Модерен музеен комплекс в сградата на НХК (ДНА)
Бургас има нужда от голям, съвременен музей, който да обедини археологията, етнографията, историята на града и съвременното изкуство. Сградата на бившия Дом на народната армия (ДНА) в центъра е подходящо място – със своята локация и архитектура тя може да се превърне в културно средище. - При входовете на бункерите в Морската градина
Изоставените бункери могат да се трансформират в уникални винарски, луканков и млечен пазар с дегустационен салон
Платформа за местни производители на вино, сушени меса и сирена ще обогати гастрономическото преживяване на туристите и ще подкрепи малките бизнеси. Разположен в централна част, такъв пазар ще бъде притегателен както за гости, така и за бургазлии. - СПА салони и уелнес зони. Комбинирани с морския въздух, зеленина и историческата среда, тези пространства могат да се превърнат в иновативни зони за релакс и здраве.
- Декинг и понтонни кейове
Леките, дървени или понтонни кейове в района на Морската градина ще осигурят достъп до морето, места за разходки, риболов, културни събития и спортни активности. Те ще придадат съвременен облик на крайбрежието, без да нарушават екосистемата. - Втори плаж на остров Света Анастасия
Разширяването на възможностите за престой и почивка на острова с обособяване на втори плаж ще увеличи интереса към него и ще удължи туристическия сезон. Това трябва да стане с внимание към природата и архитектурното наследство на острова.
Бургас има всичко необходимо да се превърне в културна и туристическа перла на Черно море. Необходими са воля, координация и визия. Време е да мечтаем по-голямо, но и да действаме – защото бъдещето на града започва със смелите идеи на настоящето.