Българка №1 в Европа: Александра Лукоянова спечели Euro ILCA Cup в Испания

Българка №1 в Европа: Александра Лукоянова спечели Euro ILCA Cup в Испания - E-Burgas.com

 

Състезателката на националния отбор и на яхт клуб „Черноморец Бургас“ Александра Лукоянова спечели втория кръг от веригата Euro ILCA Cup, проведен в Мурсия, Испания. Победата е официално потвърдена от организатора EurILCA и идва след серия от стабилни гонки срещу силна европейска конкуренция.

 

Регатата се проведе в акваторията на Mar Menor край Лос Алкасарес. Това е затворена лагуна, известна с равната си вода и предвидим, но коварен вятър. Именно тук се провеждат едни от най-техничните състезания в календара, където грешките се наказват веднага.

 

Лукоянова печели в клас ILCA 6 при жените. Това е олимпийският клас за жени и нивото вътре е най-високото в цялата серия. В стартовете участват национални състезателки, елитни клубни отбори и състезатели с участия на европейски и световни първенства. Победата тук не идва случайно.

 

Форматът включва няколко състезателни дни с поредица от гонки. Класирането се определя по нискоточковата система. Всеки финал носи точки според позицията, а при повече гонки се вади най-слабият резултат. Това изисква не единичен силен старт, а постоянство във всяко излизане на вода.

 

Точно това направи Лукоянова. Тя държа темпо във всички гонки и не допусна срив. Позициониране на старта, избор на страна на курса и работа по вятъра бяха на ниво, което не остави шанс за догонване. При такива регати печели този, който не греши. Тук тя не даде такава възможност.

 

Условията варираха между 8 и 18 възела с промени в посоката през отделните дни. Това изисква бърза реакция и постоянно четене на акваторията. Mar Menor изглежда лесна, но при промяна на вятъра се превръща в капан. Точно там се решават гонките. Лукоянова се адаптира по-бързо от останалите.

 

Euro ILCA Cup е една от най-силните европейски вериги в този клас. Всеки кръг събира десетки до стотици участници и служи като реален тест за форма преди големите първенства. Победа в такъв кръг означава, че си в елита, а не просто участник.

 

За българското ветроходство този резултат тежи. Това не е участие, не е класиране в десетката. Това е първо място в директна конкуренция с най-добрите. Такъв резултат вдига нивото и на клуба, и на националния отбор.

 

Очаква се пълният протокол с точки по гонки да даде още по-ясна картина за разликата спрямо останалите. По начина, по който е спечелена регатата, става ясно едно. Контрол от първия до последния ден и победа без компромис.

 

Галерия
Коментари

Още от последните новини