Министерството на образованието подготвя пакет от мерки, насочени към дисциплината и концентрацията на учениците.
Първата предвижда мобилните телефони и електронните устройства да не се прибират само за часа, а за целия учебен ден. Според министъра досегашната практика е неефективна, защото децата мислят единствено кога ще вземат обратно устройствата си. Ако останат заключени в шкафчетата до края на последния час, учениците ще бъдат много по-фокусирани в уроците.
Директори вече възразиха, че е трудно да се събират по 800 телефона в големите училища, но от министерството отговарят, че това ще става по същия ред, както досега – просто шкафчетата ще бъдат заключвани и недостъпни до края на деня.
Второто предложение е въвеждане на нов доброволен предмет – „Добродетели и религии“, който да запознава учениците с основни ценности, морални принципи и традиции.
Обсъжда се и трета промяна – учебният ден да започва по-късно. Аргументите са, че отложеното начало ще даде възможност на децата да се наспиват по-добре, да бъдат по-концентрирани и по-малко стресирани в първите часове. Подобни модели вече се прилагат в други държави и показват положителни резултати върху здравето и успеваемостта.
Всички идеи тепърва ще се обсъждат и уточняват преди да се вземе окончателно решение.