Провеждат хиляди проверки на храните заради наближаващите празници. Днес беше официално открит Великденският базар само за български производители. Там можем да намерим всичко за Великденската си трапеза, а стоките са с гарантирано проверен произход.
Проверките на инспекторите от Агенцията по храните обаче текат от края на март. За 4 дни са обиколени близо 1400 обекта, засечени са 80 нарушения. Най-често става дума за проблеми с хигиената и етикетите на стоките. 8 са съставените актове, а около 13 килограма козунак е бил бракуван и унищожен, защото не е имал необходимите документи за произход.
Дни преди Великден най-купуваното месо е агнешкото. В момента текат и засилени проверки на магазините, които продават такова месо. Един от най-важните признаци за качеството на свинското, телешкото и агнешкото месо е неговата еластичност, обясняват експертите.
„При натискане трябва да се възстанови възможно най-бързо, когато е прясно месото. В случая за миризми – да наблюдава за кръвоизливи, съсиреци. Кръвонасявания, които са по повърхността - това означава, че не е добре обезкървено месото”, споделя главният инспектор на БАБХ д-р Несрин Расим пред нова телевизия.
Синята маркировка обозначава произхода на агнешкото. От нея можем да разберем дали месото е българско и в от коя кланица идва. Обикновено годността му е 10 дни, а най-добрата температура за съхранение е между 0 и 4 градуса. „Когато се замрази, мускулните клетки се пукат и сока изтича и тогава няма да бъде толкова крехко и вкусно. Затова ви препоръчваме, когато взимате охладено месо, да не се замразява. Само при извънредни случаи, ако се налага. Добре е да се консумира охладено”, категоричен е д-р Расим. Досега повечето проверки на Агенцията по храните показват, че по Великден търговските обекти са в изправност. Освен магазини за месо, инспекторите в момента усилено проверяват и местата, на които се продават яйца. съветват когато купуваме да следим за маркировката- печат, който съдържа кода на производителя.
