[caption id="attachment_75974" align="aligncenter" width="500"]
снимка: moetodete[/caption]
Генно модифицирани храни; пилешко със съдържание на белина; химикали свързани с рак на гърдата, аутизъм и безплодие; телешко, третирано с хормони; горива, неотговарящи на изискванията за безопасност. И на етикетите на всички тях липсват обозначения за опасани съставки.
Това са само част от американските стоки и правила, които ще стъпят на европейския пазар след предстоящото подписване на Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ) между САЩ и ЕС.
Рак на гърдата, паркинсон, безплодие, аутизъм, диабет, болести на стомашно-чревния тракт и сърцето. Това са само част от здравословните проблеми, които се отключват от химикали като бисфенол-А, хербициди и неоникотиноиди, съдържащи се в американски стоки, които САЩ планира да изнася към страните членки на ЕС.
Опасните вещества се влагат в бебешки шишета, хранителни опаковки, бутилки за минерална вода, земеделски препарати, проникващи в растенията и почвите, и усвояващи се от човека чрез храната, найлонови торбички и др.
Американските стоки с въпросните токсични вещества стават факт на европейския пазар с предстоящото подписване на търговското споразумение между Съюза и Щатите (ТПТИ). Част от въпросните химикали са забранени навсякъде в ЕС, а употребата на други е силно ограничена.
В Америка обаче режимът към тях е по-свободен и те се влагат в голяма част от стоките.
За да се адаптира законодателството на Стария континент към американските продукти, и да се намерят компромисни решения и за двете страни, с цел свободна търговия, се водят серия от преговори, които са в напреднал етап.
Въпросите, касаещи продажбата на продукти със съдържание на опасни химикали в Европа, ще зависят от специален корпоративен трибунал към ТПТИ, чиито решения ще стоят над законодателството на ЕС. Това предвижда една от клаузите на споразумението.
Бисфенол-А е една от опасните съставки в американски пластмасови бутилки за вода, в шишета за бебета, опаковки и кутии за храни, консерви, и др. Употребата му от 1957 г. насам съвпада с бума на раковите заболявания и диабета в световен мащаб.
Бисфенол-А е петролен дериват, който непрекъснато се натрупва в организма и е „ендокринен разрушител” – влияе на хормоналните системи у човека. В консерви и опаковки с него взаимодействат храни като риба, домати, туршии и др.
Научни изследвания доказаха, че въпросната съставка е токсична и е ксеноестроген (може да причини рак на гърдата, стерилитет, ранен пубертет – бел.ред), обясни пред РЕПОРТЕР Таня Баракова, експерт в отдел „Материали за контакт с храни” в Националния център по обществено здраве и анализи.
Поради тази причина през 2011 г. ЕС забранява на територията си бебешки шишета с бисфенол-А; година по-късно Франция го забранява и в хранителните опаковки, а на 17 април, 2014 г., EFSA, контролен орган на ЕС, изцяло преосмисля допустимите количества на въпросния химикал в останалите стоки като ги намалява драстично (до 0,005 милиграма/кг телесно тегло на ден).
Според харвардски учени консумирането на храни и напитки, съхранявани в пластмасови опаковки, повишава с над 2/3 съдържанието на вещества в организма, оказващи влияние върху половите хормони, което повдига въпроса дали бисфенол-А е причина за нарасналия стерилитет с „нетрадиционна” сексуалност.
Източник: reporterbg.com
