Половината витамини се губят след тримесечен престой във фризера
[caption id="attachment_88681" align="aligncenter" width="640"]
снимка: ilinayorkulinarni.blogspot.com[/caption]
Трицона, чернокоп, карагьоз и калкан са черноморските риби с най-високи хранителни качества, сочи изследване на учени от Медицинския университет във Варна.
От сладководните с много висока хранителна стойност са пъстървата, шаран, толстолоб и амур, като най-често те са аквакултури, т.е. отгледани в развъдници.
"Мидите са сред най-богатите на витамини морски дарове, като дивите и тези от ферми показват близки разултати", каза за Радио Варна Диана Добрева - гл.асистент в катедра „Химия” в Медицински университет в морския град.
При мидите, известни като филтри в морето, замърсяването е много ниско и могат да бъдат консумирани като деликатес, но в умерени количества, тъй като са по-трудно смилаема храна.
Изследването, проведено през 2013 и 2014 г., е открило в черноморските черни миди много ниски нива на устойчиви органични замърсители (хлорорганични пестициди, по-конкретно забраненият от няколко десетилетия тор ДДТ, както и полихлоридни бифенили). От тежките метали - олово, кадмий, живак и арсен, са открити много ниски количества.
"Консумирайте рибата прясна", съветват още учените.
Добре е да не е замразявана. При едномесечен престой във фризер витамините й значително намаляват, а след тримесечен престой - на 50 % от тях са загубени напълно.
news.dir.bg
