Тези дни Миглена Кунева уплаши бургазлии като каза, че отделянето ни от Румъния за Шенген ще удари най-много Бургас. Причината е, че повечето контрагенти ще предпочитат вече северното пристанище Констанца като шенгенска граница пред южния черноморски град. Като че ли досега е било обратното, но това е друга тема.
Рано или късно България ще влезе в Шенген, но важното е какво правим дотогава. Засега чертаем предимно макети на бъдещи индустриални зони как ще изглеждат след време. Наскоро излезе поредната визуализация на северния индустриален парк в Бургас. В умален триизмерен мащаб изглежда толкова подреден и приятен, че като го погледне човек, му се иска да заживее в него. Предвидени са ресторанти, шоуруми, спортни игрища, офиси - всичко, което може да се види в един хубав жилищен квартал или средна ръка курорт. Само дето го няма производството, а скоро не се и задава. Иначе откъм офиси с лъскави коли, някоя палма за кич пред фасадата, гурме ресторанти и маркови костюми го докарваме. Долу горе същото се предвижда и в "Супер Бургас", но ако съдим с темпото, с което се реализира проекта Зона за обществен достъп в пристанището, северната промишлена зона ще придобие вида си от макета най-рано след 8-10 години.
Засега като инвеститор сме привлякли само една руска фирма за производство на хирургически конци и игли макар че според обещанията вече трябваше в Бургас да сглобяваме климатици и джиесеми на водещи компании. А посланиците по инерция продължават да идват да видят това "индустриално чудо", наречено "най-добрият град за живеене в България". Накрая само те си знаят с какви смесени чуства си тръгват от разходката из промишлените мощности, една от които задължително е пристанището, но дипломатично казват, че географското ни положение е много добро и разкрива възможности за сътрудничество с техните страни в различни области. А нашите управници гордо припяват, че сме начална точка на коридор N8 като че ли само това е решаващото чуждите компании да се юрнат към Бургас. Практиката показва, че след протоколните срещи с посланиците обикновено до никакво сътрудничество не се стига освен до размяна на картички по Коледа и националните празници. Иначе досега да бяхме станали "балкански тигър" след добрите пожелания за бизнес и откриване на редовни линии до най-отдалечените дестинации в Азия. Ако Румъния ни изпревари за Шенген /а по всичко изглежда, че ще стане/, много интересно тогава какво ли ще казват от куртоазия дипломатите за града?
Велко Тасев