
Политическата криза в Украйна вече е и икономическа. Страната се намира пред финансов колапс и се нуждае от международна помощ, пише германският TAZ.
Европейският съюз вече потвърди готовността си за финансова подкрепа, както също и Международният валутен фонд. Шефът на фонда Кристин Лагард заяви „по подразбиране сме на разположение" за случващото се в Киев.
Украйна трябва да плати през тази година още 13 млрд. долара на своите кредитори, но страната не разполага с тези пари. Кредитната агенция Standart & Poors свали рейтинга на Киев в петък на едно от най-ниските възможни нива. За сравнение: заради риска кредитите за Украйна биха били с два пъти по-голяма лихва от тази за Гърция.
Надвисналата финансова опастност занимава политическият елит от месеци - ето защо Европейският съюз и Русия се надпреварваха кой ще предложи по-добри условия за страната. ЕС предложи на Киев не само договор за свободна търговия и сътрудничество, но и 15 млрд. долара помощ от МВФ. Но предложението беше с условие: да бъде освободен бившият премиер Юлия Тимошенко.
Русия също изрази готовност за финансова помощ. Президентът Путин предложи също 15 млрд. долара и сваляне на цената на руския газ. Както е известно, украинският президент Янукович избра офертата на Путин, но руският президент спря парите в края на януари заради протестите в страната.
Украйна се нуждае от пари, защото бюджетът на страната и износът са от дълго време на минус. Дефицитът в износа възлиза на 7 процента заради световния спад в търсенето на стомана.
На гражданите е наложено ограничение за смяна на валута - до 50 хиляди украински гривни могат да бъдат обменени.
Ако не бъде получена в скоро време помощ, е въпрос на време страната да изпадне в пълен финансов колапс.
Money.bg