С Варна си мерим на кого са му по-лоши велалеите...
Най-лошите велоалеи в света вече не са в Бургас! Варна счупи тъпометъра и вече може да очаква световната слава от шеги и подигравки, каквито наскоро изтърпяхме.
В морския град наскоро платиха около 5 млн. лв. за т.нар. "българска велоалея", за която страната ни най-вероятно ще получи патент. Велоалеята естествено се намира на тротоара, там където вървят пешеходците, което на момента я превръща в напълно нефункционална. Освен това тя е вбесявщо тясна, неудобна, минава през всякакви препятствия и свършва в нищото. И докато бургаските велоалеи са начертани с жълта боя, за която може да се надяваме по-скоро да се изтърка, то голяма част от варненските са заобиколени с бордюрчета, които вероятно са поставени там по съвет на ортопеди зажяднали за пациенти.
Всъщност положението е така в цяла България. В последните години всички големи градове масово усвояват еврофондове за милиони, устремени към мечтата да се превърнат в един малък български Амстердам. Резултатът обаче е плачевен - десетки километри от велоалеи, които са напълно неизползваеми или поне не повече от предишните тротоари, по които караха велосипедистите.Проектантите пък веднага започват да се извиняват, че пътните платна в България са тесни и няма място да се отдели специална лента за хората, които искат да използват велосипеда си като средство за предвижване. Това повдига два въпроса! Тротоарите на пешеходците не са ли също тесни и (ако приемем, че нямаме условия) защо изобщо се дават милиони за велоалеи, които няма да могат да изпълняват функцията си като такива?
Ако се опитате да зададате тези въпроси ще ви се отговори, че тези алеи всъщност не били за транспорт. Те били място за разходка, където велосипедистите могат да покарат малко колело, като разбира се внимават да не пометат някое дете по пътя си. Общо взето положението е същото както преди, когато велосипеди отново се караха по тротоарите, без под тях да има специални рисунки за това.
В социалните мрежи пък вече се спори в кой български град велоалеите са най-зле. Битка. в която няма победител, без значение дали градът ти е на първо и на последно място. По-лошото е, че всички тези заслужени подигравки имат негативен ефект и отказват хората от велосипедите, на които уж трябва да свикваме да гледаме като модерното средство за транспорт на XXI век. Като всичко останало обаче, вероятно и това ще стане със сто години закъснение, а през това време - приятно ни псуване в задръстванията.