Сериозен скандал разтресе изпълнението на реставрацията на монументалното пано на Кольо Фичето върху фасадата на едноименното бургаско училище. Причината са различни по вид претенции на автора на произведението Енчо Рачев, които изкочили през последните дни.
Лично директорката на ПГСАГ „Кольо Фичето“ Даниела Симеонова официално пред медиите обясни, че синът на Енчо – Димитър Рачев изкарал становище относно проектът за реставрацията на паното, което се рушало и било опасно за преминаващите граждани и ученици. Тя подчерта, че екипът, който работи по поправянето на символа на училището държал да се запази графитоизработената мазилка.
До 2017 се извършвали проучвателни действия, от училището се обърнали към Съюза на художниците в Бургас, където почетен член е и самият Енчо Рачев.
„През ноември имахме уверението от Енчо Рачев и Митко Иванов, че нещата ще се случат в порядъка на определени суми - 12 000 лв. за изпълнението + консултантски услуги, 2000 лв. за скеле и 150 лв. за пароструйка. Предприехме действия по събиране на средствата, за което благодаря на всички партньори, които се включиха, строители, ученици и родители затова, че успяхме да съберем средствата и да извършим делото. До момента, в който събрахме средствата и подписвахме договора нямахме никакви притеснения, бяхме безкрайно щастливи, че нещата ще се случат и тази мазилка ще бъде възстановена“, обясни Симеонова.
Впоследствие се появил Енчо Рачев, с адвокати и нещата започнали да буксуват, от което директорката е безкрайно огорчена. „На 3 май бях уверена от адвокат Вълканова, че ще се стигне до споразумение, питах няколко пъти ще излезете ли от тези 12 000 лв., защото знаете че 2000 хил.лв. за скеле бяха преотстъпени със строителите ветерани , отдадоха ни го за 1 месец. Затова попитах ще се включите ли в тези суми, защото аз не мога да заставам между председателя на съюза на художниците и Енчо Рачев относно тези средства. А и не исках, защото в строителството имаме норми, но тук става въпрос за мазилка, направена по метода с графити. Оттук насетне започнаха разногласията“, каза още Симеонова, като подчерта, че досега Енчо Рачев не е предявявал каквото и да е искане или изказване относно пари или пък, че ще има съмнения в изпълнението на технологията на графитомазилката. До края на април, нищо от това не беше коментирано.
Председателят на Съюза на художниците в Бургас Митко Иванов, който работи по реставрацията на паното пък сподели, че още когато бил осъществен първият контакт между неговата организация и училището първият му въпрос бил дали въпросното произведение, е Паметник на културата, вписан в съответния регистър на МОН. Очаквано се оказало, че отговорът, е не, което на практика означавало, че оттук нататък не е необходим квалифициран реставратор може да се работи съвсем спокойно.
„Държа да подчертая, че авторът беше държан в течение на всички детайли. Той никога не е заявявал, че държи на всяка цена да бъде сключен договора с него и никога не е предявявал пред нас подобни претенции – че ще участва като консултант. Ние, разбира се, веднага приехме, че това негово участие ще бъде възмездно, единственото нещо, което не бе уточнено, бе сумата. Бяхме изненадани след сключване на договора, от претенциите на г-н Рачев, не просто да консултира, той изрично заяви, че желае да следи изразходването на всеки лев. Т.е. претенциите станаха финансови, претенции да управлява целия процес и при това позовавайки се на неясни членове в Закона за авторското право“, заяви Иванов, който също има претенции, че не е нарушено абсолютно нищо и може да го докаже. Отделно в договора никъде не било написано, че собственикът (училището), трябва да иска някакво разрешение от автора да извърши реставрация или не. Дори не се намеквало.
Митко Иванов разкри, че планът бил паното да се възстанови по оригиналната технология, а авторът да поеме изцяло тези 4 кв.м., които по разбираеми причини щели да станат 8 кв.м., когато започне да се подкъртва и подготвя основата и той да ги изпълни лично с екип и материали от хора, които той определи. Това било договорено много отдавна.
„Ние претендираме, че цената, която сме дали, като цена за изпълнение е доста ниска, но възможна. За да се случи това, трябва първо да участвам лично аз, да свърша част от черната работа, да използвам колкото може по-малко помощници. Относно специфичните чисто реставрационни процеси ние навлязохме в една територия, която няма голяма практика в България, защото този тип произведения навремето просто бяха захвърлени на прозивола на съдбата. Затова изключителна чест прави на училището, че може би в България за първи път се прави такова монументално пано, камо ли с толкова чиста и прозрачна кампания – пари събирани от ученици, учители и др.“, сподели Иванов.
Адвокатът на семейство Рачеви пък обяснила, Димитър Рачев получил инсулт вследствие на скандала и е приет в софийска болница по спешност. Така или иначе по всичко е ясно, че до разрешаване на казуса реставрацията на монумента на патрона на училището, за което родители и ученици събираха пари, ще бъде спряна, въпреки че процесът вече е започнал и паното е опасано със скелета.