Ние, хората, си вярваме, че сме доста умни. И не случайно – боравим с описателен език, създаваме изкуство и строим музеи, в които го излагаме. От друга страна, разбира се, стои и разрушителната ни сила и умението да създаваме бомби например. Но колкото по-добре опознаваме другите същества, с които споделяме планетата си, толкова по-ясно се вижда, че не сме единствените умници. Горилите, шимпанзетата, павианите и другите примати отдавна са спечелили признанието ни, но сега ще се концентрираме върху умствените способности на животните по-далеч от нас във видовото разпределение.
Номер 5: Прасе
Прасетата са най-интелигентните домашни животни на планетата. Интелигентността им може да се мери с тази на кучетата и котките, но прасетата имат много по-добри умения за решаване на проблеми от тези на по-пухкавите домашни любимци.
Изследване показва, че домашните прасета бързо се научават как работи огледалото и могат да използват наученото за отразените образи, за да обследват околната си среда за храна. Уви, учените все още не могат да потвърдят, че прасетата различават себе си в огледалото. Това би наредило розовите братовчеди на глигана редом до човекоподобните маймуни, делфините и другите видове, преминали теста на разпознаване на себе си в огледалото, смятан за доказателство за самоосъзнаване и развита интелигентност
При друг експеримент, провеждан през 90-те години на миналия век, прасета се обучават да мърдат курсор върху екран със зурлите си, с който да различават образи, които вече са виждали от напълно непознати за тях. Прасетата се справят със задачата толкова бързо, колкото и шимпанзетата.
Номер 4: Октопод
Ако прасетата са най-интелигентните домашни животи, то октоподите държат приза сред безгръбначните. Експерименти с лабиринт и решаване на проблеми показват, че октоподът има и краткосрочна, и дългосрочна памет. Осмокраките умници могат да отварят буркани, да се „просмукват" през тесни отвори и да „прескачат" от клетка на клетка за едно бързо хапване. Октоподите също могат да се обучат да различават форми. Те играят игри – един от показателите за високо развита интелигентност. Учените наблюдават как октоподите многократно пускат бутилки и други играчки в циркулиращото течение на аквариума, а след това ги ловят.
Октоподите са и единствените безгръбначни, които използват инструменти. Те приспособяват попаднали във водата кокосови орехи и ги използват за свое скривалище.
Номер 3: Гарван
В много митологии и народни приказки гарваните са изобразявани като ловки хитреци и проницателни мъдреци, и не случайно: гарваните се доказват като много умни същества и в реалния живот. Гарванът умее да борави с инструменти, да крие и складира храна, има епизодична памет и, от особено значение, използва личния си опит в предричането на бъдещи ситуации (т.е. взема си поука).
Един определен вид, каледонският гарван, използва подобни на нож инструменти, за да реже по-жилавите листа и е наблюдаван да пуска орехи в натоварения автомобилен трафик, за да се смачкат черупките им. Австралийските гарвани пък са разработили метод, чрез който да ядат вид отровни гигантски жаби: обръщат жабата по гръб и пробиват гърлото където токсичната кожа е най-тънка, а след това изяждат неотровните вътрешности.
Скорошни изследвания установиха, че гарваните имат способността да разпознават индивидуалните черти на един човек от друг и помнят лицето му с години.
Номер 2: Делфин
Делфините са сред най-умните същества на планетата, това е безспорен факт. Те живеят в сложно построени общества, използват сложна система от звуци, която може да бъде определена като език, и която учените се опитват да разгадаят. Делфините използват инструменти в естествената си среда и могат да заучат и изпълняват впечатляващ набор от команди. Като повечето високо интелигентни животни, женските оглеждат малкото в продължение на няколко години като го научават на всякакви необходими за живота на делфина умения. Плюс всичко друго тези морски бозайници демонстрират и себеосъзнаване – ключово доказателство за високия им интелект.
Освен за да си помагат, делфините използват инструменти и за защита – учени наблюдаваха бутилконоси делфини, които увиват „човките" си с морска гъба когато ловуват по морското дъно, за да се предпазят от нараняване и одраскване.
Номер 1: Слон
Слонът заема почетното първо място сред най-умните не човекоподобни животни на Земята. Има защо: слоновете живеят в сплотени общества със строга социална йерархия. Освен това проявяват алтруизъм към другите животни. Бременните женски са се научили да ядат определени листа, за да предизвикат раждане.
Слоновете също използват инструменти и се приспособяват бързо към нови ситуации. Например появата на електрически огради бързо ги научава да хвърлят големи камъни, за да прекъснат електричеството и да съборят оградата. В експеримент от 2010 година се установява, че за да получат награда слоновете са способни да се координират с партньор в задача, изискваща двамата партньори да опънат едновременно двата края на въже. Този факт ги издига до нивото на шимпанзетата в уменията за координиране.
Но това, което истински отличава слоновете от другите животни, са ритуалите им за смърт. Освен хората и неандерталците, слоновете са единствените други същества, които отдават почит на мъртвите си. При смърт на близък, големите бозайници нежно проследяват с хобота си костите на мъртвия като стоят съвсем тихо. Понякога слонове, които нямат нищо общо с починалия, също навестяват останките му, запазили пълно мълчание.
При скорошни експерименти слоновете дори са измислили начини, които не са предвидени от изследователите, за да се доберат на лакомствата награди. Може би са още по-умни, отколкото допускаме...
Източник: Списание ОСЕМ