Медицински сестри разпределят случаите по тежест, успокояват и информират пациентите
Пациентите в Спешното отделение на МБАЛ Бургас ще бъдат посрещани още от вратата.
Супервайзъри от отделението разпределят случаите по тежест и спешност, придружават пациентите до Шокова зала или специализираните кабинети и не ги оставят да се лутат. Постът е въведен пилотно от 1 април и за две седмици доказа ефективност. За този период напрежението в Спешно отделение рязко намаля.
Идеята е на изпълнителния директор на МБАЛ Бургас д-р Георги Матев. Целта предварително да бъде преценено състоянието на всеки посетител. Ако не е спешно той може да изчака, а ако се налага да влезе веднага в Шокова зала.
„Отдавна обмисляхме как да се справим с напрежението, което се отразява зле и на пациентите, и на екипите. Преди да въведем поста, пациентите чукаха на вратата на Шокова зала, стигаше се до скандали между екипите и хората, защото всеки е притеснен и иска да влезе веднага. Сега колегите могат да определят състоянието още при пристигането и да представят случая на лекарите вътре в залата, за да могат те да работят спокойно", обясни д-р Георги Матев.
Според д-р Матев всеки пациент смята, че е неговия случай е спешен, откъдето най-често идват проблемите.
"Имаме положителни отзиви още от първите дежурства – когато колегите поговорят с пациентите, успокоят ги, не ги оставят сами да чукат по кабинетите, са спокойни и пострадалите, и лекарите вътре в залата", каза главната медицинска сестра на болницата Татяна Пейчева, която отговаря пряко за работата на супервайзорите.
Медицинският пост работи 24 часа, 7 дни в седмицата. Посетителите могат да разпознаят супервайзора по специалното облекло в оранжево, както и по обозначителния бадж.
