Два дни преди пети октомври разговаряме с водача на Коалиция „БСП лява България” за 2 МИР- Бургас Петър Кънев.
Петър Георгиев Кънев е роден на 18.12.1953г. в граЯмбол, където завършва Математическа гимназия. Дипломира се в Московския полиграфически институт и се занимава с печатарство вече повече от 30 години. Депутат в 40-то и 42-то НС. Председател на групата за приятелство с Русия. Член на комисиите по Бюджет и Икономическата комисия. Съветник на президента Георги Първанов по въпросите на Черноморското сътрудничество. Председател на Съюза на печатарите и вице- президент на Съюза на работодателите. Водолаз, любител- археолог. Бивш волейболист. Понастоящем е първи вицепрезидент на Българската федерация по волейбол.
-Добър ден, господин Кънев, в какво настороение Ви заварвам?
-След тази трагедия в Горни Лом, човек не може да бъде в добро настроение. Все пак загубата на човешки съдби и животи е нещо абсурдно, особено в такава ситуаця, каквато се е случила в завода за взривни вещества. Но така или иначе животът продължава. Предстоят ни избори в неделя и за мен ще бъде много интересен крайният резултат.
-Какво предвиждате Вие, казахте интересен резултат, какво означва това?
-Интересно ми еколко от малките партии, колко от новите формации ще влязат в парламента. Защото виждате последните социологически проучвания/доколко може да им се вярва, и въпросът е дали са толкова коректни/, показва, че между 6и 7 , даже 8 политически партии ще влязат.Което ще фрагментира доста силно в политическото пространство. Ще бъде доста сложна задача за съставяне на правителство. Остана малко време, нека да не избързваме.
-Винаги на предзиборните срещи казвате, че най-важни са три неща-икономика, икономика, икономика. Защо така смятате?
-Защото животът показва,че няма ли пари всичко останало е празни приказки. Добрата , живатата икономика, развиващата се икономика е в основата на всички ангажименти и реформи, които трябва да направи едно правитеслтво или един парламент. Виждате,че говорим в момента усилено за здравна реформа, за образователна реформа, пенсионна. Каквото и да говорим във всеки един момент пак стигаме до една работеща икономика, до едно изсветляване на доходите, до една добра събираемост във фиска , за да може да се постигне нещо реално. Така че без работеща икономика сме за никъде.
-Сега какво е състоянието?
-Ако ме питате за лично мое мнение, аз считам,че обстановката може да се определи с един умерен оптимизъм. Показват го данните, които излязоха за деветмесечието към днешна дата. Имаме за деветмесечието ръст от 1,6 % спрямо същия период на миналата година. За първи път от много години имаме един не лош показател, защото все пак в Европа да имаш ръст в икономиката е нещо сериозно. За съжаление нашето ниво, от което тръгваме е толкова ниско, че добрите показатели за нас биха били 5-6% ръст на икономиката и то за един период не по-малко от 4 години. Така както беше периодът 2005-2009 година по време на Тройната коалиция.
Българският бизнес е притеснен и не желае непрекъснато избори. Непрекъснатите избори стопират инвестициите, плашат инвеститорите. Това боричкане, което продължава години наред вече, в един момент трябва да престане и да започнем да работим. Хората са уморени от агресия, от негативизъм, от черен пиар, хората са уморени от боричканията, хората искат обединение на общи усилия за дадени приоритети. Крайно време е българските политици, не казвам държавници, защото ние от много години имаме много политици, но нямаме държавници, българските политици да определят няколко приоритета, заради които трябва да вървим напред, иначе ще си останем най-бедната държава в Европа.
-Кои са най-важните приоритети за Бургас и региона?
-Имам три приоритета, поел съм три ангажимента, с които трябва да постигнем консенсус с останалите политически сили. Единият от тях е четирилентовия път -летище Бургас-Слънчев бряг. Това е пълен абсурд в момента, особено след пускането на магистралата до София. За 2 часа и половина се пътува до Бургас и пак толкова/горе-долу/ от летището до курорта. Тази отсечка мога да я определя като най-натовареният международен път в България.
Второто към което съм поел ангажимент.Но много внимателно трябва да проуча въпроса в детайли. Бургас е единственият град в Европа, който няма пристанище. Тоест има товарно пристанище, но самите бургазлии нямат достъп до него, до част от него. Трябва да намерим баланса на интересите на различните страни в този проблем и да го решаваме.
Третият проблем е Странджа и безразборната сеч. Безумие е това което се прави в Странджа. Трябва ми малко време, за да говоря с хора специалисти в дърводобива, за да видим какво може да се направим заедно с останалите депутати от Бургаска област.
-Какво трябва да притежава един човек, че да го влече така политиката?
-Много сложен въпрос ми задавате. Аз от 1979 година до 2005 , това са около 26-27 години съм се занимавал само с производство . Бях директор на малка провинциална печатница, после станах зам.-директор, станах генерален директор на най-големия Полиграфически комбинат. След това започнах през 1992 година от нулата практически ,създадох за 15 години,без да приватизирам абсолютно нищо, най-голямата група от фирми в областта на Полиграфията. Идва един момент , след 26 години, въртейки се в една спирала нагоре, виждам че не всичко е полигрфаия. Пък и когато го имаш в гена си, в душата си да си социален човек, а не темерут, то понякога ти идва от отвътре . И затова когато през 2005 година година ме покани Любен Корнезов дадох съгласието си веднага.
-Не е тайна че сте водолаз! Какъв е този гъдел , или може би вид релакс или е хоби? Какво е?
-Всичко е това. Още 80-те година, когато професро Александър Фол/Бог да го проти/ ме включи в Програмния координационен център” Странджа- Сакар” и ме докара за първи път в Малко Търново и Царево. Девет години работих всяко лято по центъра по подводна археология в Созопол. Под водата е много по-истинско, по-тихо, по-чисто. Под водата светът е друг. И освен хоби, това е едно невероятно усещане да си в друг свят. А това че направихме музейна сбирка, това са нормални неща. Знаете много добре,че в малките морски градове, във всеки четвърти двор има експонирана някаква котва. В рамките на някоолко години гмуркания създадохем най-голямата музейна сбирка на котви. Преди две години, благодарение на Божидар Димитров и Вежди Рашидов успяхме да я регистрираме ифициално. Получаваме подкрепа от всички до сега управляващи, независимо от коя политическа сила са. Два пъти годишно правим симпозиуми на историци-археолози. Всеки човек има нужда от нещо по-различно от храна, лекарства и алкохол.
-С какво се гордеете най-много?
-Смятам, че това тепърва предстои!