От началото на годината бензинът е поскъпнал с почти 18%, а дизелът с почти 20 на сто. Според експерти от Българската петролна и газова асоциация повишаването на цената е нормално и не се очаква друго поскъпване. Напротив - има тенденции за поевтиняване, показа проверка на БНТ.
Средна цена за страната на най-разпространения бензин А 95 е 2 лева и 38 стотинки на литър. Само за един месец той е поскъпнал с 10 стотинки, а за година - с 35. Дизелът днес е средно 2 лева и 42 стотинки. Неговата цена е с 12 стотинки по-висока от началото на месеца, а поскъпването от миналата година е с 40 стотинки. Според експерти на Българската петролна и газова асоциация поскъпването е същото за всички други европейски страни. А ето и причините.
Засега има известни тенденции дори за намаляване на цените на суровия петрол, което се дължи примерно на големите петролни запаси в САЩ, както и на силния долар.
Всичко зависи какво ще се случи след налагането на санкциите на Иран от президента Тръмп, което ще стане ясно на 4 ноември и в следващите няколко седмици.
Данните показват още, че в Столичната община цените на бензина и дизела са между 2 лева и 36 стотинки и 2 лева и 40 стотинки. Така София област се нарежда на 11 място в ценовата класация.
Оказва се, че у нас най-евтино е горивото в област Хасково - бензинът е средно 2 лева и 34 стотинки на литър, а дизелът е 2 лева и 37 стотинки. Парадоксално - най-скъпо е да заредите колата си в Северозападна България. В класацията водят Монтана, Видин, Враца и Плевен.
Експертите казват, че конкуренцията диктува цените на пазара и какви са различията в цените зависи от доставчиците в конкретната област.
Информация на Европейската комисия от 22 октомври показва, че бензинът е бил 2 лева и 32 стотинки. Същите са цените и в Полша. За сравнение в Дания зареждат на 3 лева и 16 стотинки. Въпреки че българите намират цените на горивата за твърде високи, оказва се, че у нас те са най-ниски в сравнение с останалите страни от Европейския съюз.