Ужилването от медузи е сравнително чест проблем за почиващите на море. Специфичното ужилване се характеризира с инжектиране на токсини от пипалата на морския обитател. При контакта с кожата се предизвикват реакции на парене и щипане.
Симптомите при ужилване от медуза са изключително характерни. Най-често ужилването протича с особено силен сърбеж при мястото на контакт. Може да се появи и болка.
По-рядко се срещат симптоми като слабост, гадене, главоболие, мускулни болки и спазми, сълзене в очите, носова секреция, учестяване в дихателната дейност - тахипнея, ускоряване в сърдечната честота - тахикардия, стенокардоподобни пристъпи, диария или болки в коремната кухина. На мястото на ужилване след време може да се образува цикатрикс или белег.
Смята, че през последните години в Черно море е придошъл нов вид медузоподобна ктенофора - Mnemiopsis leidyi. Този тип медуза има много силна отрова, която може да убие. Другите два най-често срещани типа медузи в Черно море са изключително безопасни и обикновено предизвикват реакции на локално дразнене, сърбеж и слаба болка.
В основата на спешните мерки, които може да вземе всеки, стои въпросът за първоначалното почистване на нараненото поле. Много е важно ужиленото място да не се почиства с топла чешмяна вода, защото това може да доведе до вазодилатация и разпространяване на отровата. Специалистите съветват мястото да се промие обилно с морска вода, която има тъканни абразивен и детоксикиращ ефект.
В следващите няколко момента е важно мястото да се промие също така с домашен винен оцет или разтвор на оцетна киселина, които имат ефект за неутрализация на отровния секрет. От особена важност е хората, които указват първа помощ да бъдат изключително внимателни и да не допуснат контакт на ужилената зона с тяхната кожа, защото по този начин може да се прехвърлят медузови клетки по тяхната кожна повърхност.
puls.bg