Обречена на провал или невинна до доказване на противното 

Обречена на провал или невинна до доказване на противното  - E-Burgas.com

Месец-два остават, докато градският транспорт в Бургас бъде обърнат с главата нагоре. Или надолу – в зависимост от гледната точка. Тази седмица бяха проведени редица обществени обсъждания за новата електронна билетна система, която ще бъде въведена в автобусите на градския транспорт. Основният въпрос на тях обаче беше свързан с това кой автобус откъде трябва да се хване, за да се стигне от точка „А“ до точка „Б“.
На този етап мненията са разнопосочни, но може да се обобщят с едно изречение: Хората не обичат промените. Голяма част от тях имаха основателни въпроси и критики, но други просто не бяха доволни от промените, просто защото са промени. 
Всичко това обаче изглежда така, сякаш новата транспортна схема беше осъдена, още преди да бъде въведена. 

Електронните билети и карти

Идеята за смяна на хартиеното билетче е много добра. Впрочем Бургас и досега се справяше добре в това отношение, а „БургаБус“ печелеше, за разлика от покварената система в София, която се издържа от глоби на нередовни пътници. Електронното билетче обаче е бъдещето, което за страните в Западна Европа отдавна е дошло. Зареждането на „кредити“ в картата би трябвало да улесни, а не да затрудни пътниците, които се ползват от услугите на градския транспорт. 
Една от основните критики през седмицата беше за картите, които важат за една или две линии. При новата схема те ще отпаднат, а това ще ощети тези бургазлии, които всеки делничен ден пътуват за работа с един автобус по няколко пъти. За тях със сигурност ще има оскъпяване
 

Прекачаването

Това е може би най-големият проблем за пътниците от градския транспорт. Успокоението, че цената на билета ще се запази 1 лв., изобщо не успя да ги успокои, тъй като много от тях бяха свикнали да стигат до крайната си цел само с един автобус. 
От общината обаче увериха, че автобусите от градския транспорт сега ще бъдат на няколко минути, а спирките за прекачване ще са разделени от двайсетина метра. Това се прави, защото много от автобусите в момента се припокриват и създават допълнителен трафик и замърсяване в центъра на Бургас.
И тук добрия опит е почерпен от европейските градове, където рядко може достигнеш до крайната си точка с един автобус. Само времето обаче ще покаже, дали това ще забави или затрудни пътниците и дали Бързата автобусна линия няма да се окаже по-бавна от досегашната. Много бургазлии вече са убедени, че това ще бъде точно така, но изказванията им не почиват на някакви конкретни изчисления. 

Качването от първа врата

Един дребен на пръв поглед детайл, който също разбуни духовете и бе приет с доста смесени чувства в публичното просранство. Става дума за приготвените нови правила, според които качването в автобуса ще става само от първа врата, където и ще се валидира електронната карта. Според много хора това ще доведе до хаос, особено в началото, когато бургазлии още не са свикнали с новата система. 
На теория обаче правилата не биха създали хаос, стига да се спазват, а точно обратното. Достатъчно е да се създаде култура у пътниците, което може би не е най-лесната задача, но не е и невъзможна. Извинението „никога не можеш да накараш българина да спазва правилата“ просто не е сериозно. В противен случай може да се върнем да живеем в джунглата. 

Бързите ленти 

Тук ощетени се чувстват не пътниците, а шофьорите. Според тяхн автобусните ленти ще създадат още по-големи проблеми със задръстванията в Бургас, които така или иначе стават по-сериозни от година на година. Те обаче сякаш пропускат основната идея на проекта за Интегриран градски транспорт, която е насочена именно в посока натова да свали хората от автомобилите. 
Истината е, че колкото и широки пътища и нови паркинги да бъдат създадени в един град те рано или късно ще бъдат запълнени от нови и нови автомобили, които задръстват трафика и замърсяват въздуха. В пирамидата на градско предвижване най-добре трябва да се чувства пешеходеца, след него велосипедиста, след него пътника в градския транспорт и на последно място шофьорът на автомобила. Ако се замислите ще видите, че логикатае много проста. Предимство е дадено на тези, които не замърсяват околната среда, а най-ощетени са тези, които го правят. Това важи особено за централната градска част на града, където всеки ден се струпват автомобилите на целия град.
Ако наистина шофьорите завиждат толкова много на автобусите за бързите автобусни линии, значи е време да сменят колата с автобус. 

Обобщение 

Може би ви се струва, че този коментар е в защита на Новата транспортна схема или се опитва да лъска имиджа й, но това не е така. Ако сте имали нерви да го прочетете докрая, може би сте разбрали идеята, че нещо не трябва да се осъжда на неуспех, още преди да бъде въведено.
Ако всичко върви по план, то съвсем скоро всички ние ще станем преки участници, а не наблюдатели в новата транспортна схема. Тогава критиките вече ще имат повече тежет, защото ще са базирани на практика, а не на теория. Всичко останало са голи приказки. 

Коментари

Още от последните новини