Една от най-важните му характеристики е, че е безглутенов. Съдържа протеин.
Амарантът е отличен източник на лизин, съдържа прекрасна комбинация незаменими аминокиселини и се усвоява добре в храносмилателния тракт. Предимство на белтъчното му съдържание е, че основните протеини в него са албумини и глобулини, които са по-добре разтворими и усвоими от съдържащите се в пшеницата проламини.
Амарантът е истинско богатство за хората, които се хранят по различен от общоприетия начин. Използването му например в комбинация с пшеница, царевица или кафяв ориз осигурява пълна гама протеини със същата хранителна стойност, като риба, пилешко или червено месо.
В последно време амарантът намира приложение в козметиката.Има ободряващ и подмладяващ ефект върху кожата, косата, ноктите. Лосиони, маски, компреси, н аосновата на амарант хидратират , подхранват, омекотяват и изглаждат кожата, придават й свеж и кадифен вид.
Лосиони:
Прясно изцеден сок от листата наамарант се използва като лосион на лицето и шията. А запарката се прави след като 1 с. л. изсушени билки 9 или 2-3 пресни листа) се залива с чаша преварена вода, киснат 1-1,5 часа се прецеждат. С нея се избърсва лицето и шията 3-4 пъти на ден.
А за любителите на кулинарията , ето и рецепта за приготвяне на крокети от АМАРАНТ:
Изпържете 50 гр. семена от амарант, след това прибавете сварени картофи, грах, моркови размачкайте добре. След това остана да сложите 2 яйца, да оваляте в галета и да изпържете или запечете в намаслена тавичка.