Морското конче - уникалното и мистериозно създание, което бе символ на Черно море, вече не може да бъде видяно по плажовете. Изчезването му бе внезапно и бързо, но според зоолози не е изненада. То е следствие от залповете цъфтежи на планктона през последните години.
Първият документиран цъфтеж е бил през 1938 г., а напоследък вече има всяка година.
Морското конче не беше рядък вид за Черно море, но намаляването на морските кончета е факт, казва зоологът Николай Коджабашев от ЛТУ. Преди бракониери ги събираха с хиляди, сега няма препарирани и по битаците. Изчезването е само една брънка от големите проблеми на Черно море, които произтичат от ниската му соленост.
За нас това е било добре, когато то е било чисто, защото биологичното разнообразие е било по-голямо. Високосолената вода е по-бедна на живот, но е по-устойчива екосистема.
По-ниската соленост на Черно море обаче предполага и по-бърза ферментация заради бързото размножаване на нисши растения и животни, които знаем като цъфтежи на морската вода, обяснява Коджабашев. Сега при сравнително високо органично замърсяване, ниската соленост води до намаляване на видовете.
petel.bg