Дни след изборите за 43-то НС ,проведени на 05.10, разговаряме със заместник-председателя на РИК -Михаил Хаджиянев. Той е адвокат -специалист в изборното право. Неизменен участник в изборните процеси от близо 18 години. Ръководил е всички възможни видове избори-местни, за народни представители, президентски, за европейски парламент, референдуми. Участвал е в множество семинари, работни срещи. Лично води обученията на секционните комисии в Бургас.
-Четири дни след изборите, можем ли да говорим за сериозни изборни нарушения в Бургас и региона?
-Завърши една много толерантна компания, една предизборна кампания без сериозни нарушения, почти без жалби. Обработката на протоколите и отчитането на резултатите показаха, че въпреки новия елемент – преференциите на политически сили , СИК-овете , според нашето скромно мнение, се справиха много добре. Обученията, които направихме на всички нива, методическите указания, които бяха издадени от ЦИК, както и фактът, че четири месеца назад също имаше избори, даде възможност на членовете на СИК да не направят сериозни грешки. Факт е ,че недействителните бюлетини за региона са в по-голямо количество от останалите, но това не е проблем на СИК-овете,а на самите избиратели. Дори, напротив, големият брой недействителни бюлетини показва една прецизна работа на СИК-овете, които са направили преценка съгласно закона.
За да постигнем добрата работа в секционните комисии , в РИК взехме решение да бъдат формирани 9- членни комисии, избрахме максималния брой, предвиден в Изборния кодекс. Така се даде възможности за по-широко представителство на политическите сили и решенията да се взимат от по-широк кръг хора. А разбира се, както на всички избори имаше съответния брой застъпници, наблюдатели, които следят и защитават интересите и спазването на изборното законодателство.
Може би е нужно като всяко ново нещо- преференциите да бъдат осмислени, след време/ако законодателят реши да ги остави/ те ще станат естествени и избирателите няма да се затрудняват. Но като всяко ново нещо, въпреки медийното му огласяване, е нормално да има грешки при прилагането и отчитането.
-Сработи ли тук този феноменът 15/15?
-Не трябва да абсолютизираме съвпадението на числата, защото това означава изцяло да обезличим и личния принос на кандидатите, които са на същата позиция, която съвпада с номера на политическата сила. Безспорно е налице един комплекс от фактори и един от тях е това съвпадение и съответно по-висок ръст преференции. Не е това проблема на изборите. Значителен брой преференции получиха и хора в листите, които имат своите привърженици.
--А имаше ли сигнали за купуване на гласове?
-Хората си мислят ,че РИК работи по тези проблеми и води следствие по такива сигнали. Подобни действия представляват престъпление и съответните органи се занимават с извършителите. Купуването на гласове не е типично български феномен. Подобно „стимулиране” на вота се среща и развити демокрации. Смея да кажа, че ако е имало нещо такова, то се случва извън секциите. Съгласете се, че много е трудно да манипулираш девет членната комисия, присъстващите застъпници, наблюдатели, представители на политическите сили. Не зная какво би струвало успешното провеждане на една такава манипулация и дали би била изгодна за „купувача на гласове”.
-От сигналите, които получихте в изборния ден, кой е най-фрапиращия?
-Най-странни са сигналите, когато член на СИК е едновременно и общински съветник в съответната община-имаше два случая в Царево и Камено. Странно наистина, че такива лица са били предложени да бъдат членове на СИК, още повече че това се е случило в малки общини, където всички се познават и общинските съветници са популярни.
-Кажете добра ли е изборната система в България?
- Изборната система и изборната администрация в България, въпреки наложеното мнение е на много високо европейско ниво. Много хора, които гледат фрагментарно, изказват негативно становище за един или друге елемент или поставят под съмнение неговата необходимост. Но когато се погледне цялата картина става ясно, че всички действия по технологията на изборния процес са в ясна логическа взаимовръзка едно с друго и създават една солидна, модерна основа, която гарантира законосъобразното провеждане на изборите. Разбира се, като всяка една човешка дейност тя подлежи на усъвършенстване и тук е важно да се спомене предложението направено от един от доайените на изборния процес-г-н Евгений Мосинов за създаване на постоянно действаща изборна администрация на регионално ниво. Въвеждането на това предложение ще даде възможност, членовете на ОИК и РИК да усъвършенстват постоянно знанията и уменията си в изборния процес, да следят съвременните тенденции в изборните технологии, да се създават и поддържат работни групи между законотворците и хората които прилагат изборните правила. Това предложение ще позволи и създаването на нормативни актове, които отчитат всички особености в практически аспект на изборната технология.
-Кажете кога е най-тежката работата на РИК-преди изборите или в деня и нощта на изборите?
-Съгласно закона РИК се съставя на базата на партийни квоти. Въпреки това, политиката остава извън работното място на комисията. За пореден път всички решения се вземаха с консенсус, което сочи че професионализма надделява над политическите пристрастия.
За настоящите избори ръководството на РИК се постара да събере най-добрите практики през годините за организацията в изборната нощ. Проведени бяха обучения на членовете на секционните комисии. Раздадени бяха и методически указания. Проведени бяха значителен брой работни срещи с органите на МВР и ангажираните администрации, които съдействаха безрезервно и им дължим благодарности. Благодарност изказвам и на опитните технически сътрудници -г-жа Николина Кирова и г-жа Мария Данданова, които са безценни за работата на РИК. Резултатът беше повече от добър. Отчитането на протоколите завърши в 04.30ч. Не бяха допуснати никакви струпвания на хора, изборни материали, автобуси пред залата. Всички членове на СИК бяха удобно настанени на столове с осигурена вода и санитарни възли. През цялото време на разположение беше и квалифицирано медицинско лице и линейка. Пристигащите членове на СИК бяха разделени на два потока-от Община Бургас и от другите общини. Така се даде възможност представителите на другите общини след завършването на обработката незабавно да отпътуват с автобусите и съответно да бъдат избегнати струпванията, които създават хаос. Самата РИК беше силно мотивирана, отлично подготвена и най-вече с опит от предходни изборни кампании. С радост заявявам че въпреки близо тридесет и пет часовата непрекъсната работа, ръководството на РИК- г-н Георги Михов, г-н Стоян Арнаудов и моя милост предадохме на Централната избирателна комисия протоколите без нито една забележка. Запазена бе традицията от годините на г-н Евгений Мосинов досега, РИК-Бургас да посрещне и да се справи без грешки с предизвикателствата на изборния процес и да получи за пореден път много висока оценка от ЦИК.
-Идват нови избори!
-Да, след една година са местните избори и ще бъде интересно, много интересно.
Михаил Хаджиянев:България има перфектна изборна система
Още от последните новини
Водещи новини