Досегашните прогнози за климатичните промени са подценявали ролята на облаците в процесите и затова глобалното затопляне може да се окаже по-тежко, отколкото се предполагаше, пише британският в. "Гардиън".
Според изследване на Йейлския университет, удвояване на количествата въглероден диоксид в атмосферата, в сравнение със нивата му преди индустриалната революция, ще се отрази в повишаване на глобалната температура с до 5.3 градуса по Целзий. Това е доста над досега прогнозираните 4.6 градуса.
Анализ на сателитни данни, извършен от учените и публикуван в сп. "Сайънс", показва, че облаците съдържат много повече молекули вода, а не толкова ледени кристали, колкото се предполагаше досега. Облаците с ледени частици отразяват повече слънчева светлина, отколкото тези с вода, и така спират затоплянето на земната повърхност. Затова и подценяването на съдържанието на вода в тях може да доведе до грешни прогнози.
Заради увеличението на въглеродния диоксид, по-малко облаци ще имат способността да отразяват слънчевата светлина, което означава, че прогнозите за ефекта на глобалното затопляне ще трябва да се повишат, се казва в изследването.