Бургас май пак ще стане "Най-добрият град за живеене в България". В държава, в която не се живее особено добре, това не е чак толкова хубаво постижение, но все пак е нещо. Всъщност на този етап може да говорим единствено за читателското гласуване, което по традиция се печели от Бургас, но не винаги има ефект върху крайното класиране. Само по себе си обаче това гласуване показва много. Показва, че бургазлии смятат, че (или искат да) живеят в най-добрия град в България. Шовинизмът и местният патриотизъм на бургазлии отдавна е познат в цяла България, а състезателния ефект в гласуването го разпалва още повече. В момента Бургас води двойно на "кръвния си враг" на морето Варна и е събрал почти толкова гласове, колкото всички останали български градове взети заедно! Всичко това няма как да не означава нещо...
Добрата новина
Въпреки, че класацията търпи много подигравки, тя определено остава следа в масовото съзнанието. Всъщност подигравките идват най-често от самиите бургазлии, които обичат хапливата ирония в коментари под снимките на заспал пред магазин бездомник, счупена от вандали пейка или дупка на пътя в някоя квартална уличка. В същото време обаче цяла България вижда, че Бургас за пореден път печели класацията или че избира кметът си с рекордна за страната преднина.
Всичко това може и да няма пряк ефект върху стандарта на живо на бургазлии, но една добра реклама може да повлияе поне косвено. Защото все повече млади бургазлии могат да изберат да останат да работят и учат тук, а защо не и да стартират собствен бизнес, ако самочувствието им е високо. Същото се отнася и за хората от другите градове, които биха избрали живота край морето, за който са чули че бил завидно добър.
Класацията за най-добър град за живеене в България, често с насмешка е сравнявана с въздух под налягане. Хората обаче подценяват силата на въздуха под налягане и забравят българската поговорка, че една лъжа повторена 100 пъти се превръща в истина. Всяка една реклама по света действа на този принцип.
Лошата новина
Все пак критиците имат известно право. Докато Бургас печели всички възможни класации посредством гласуване в интернет, градът ни се реди на опашката на сериозните такива, от които на практика зависи стандарта на живот. Така например област Бургас се намира на незавидното осмо място по средна работна заплата в страната. Извинението, че някои от по-бедните общини около града го дърпат назад не са сериозни поради две причини. Първо част от тях далеч не са бедни, заради близостта си до морето и силните 4-5 месеца в годината, с които не може да се похвалят градовете в централна България например и второ, защото и другите големи градове имат по-бедни общини, които развалят коефицента им.
Може би задоволството на бургазлии е породено от красивия град, в който живеят и много ремонти по европроекти, които го преобразяват месец след месец. Критиката обаче все повече описва Бургас като град с красива опаковка и никакво съдържание, а това за съжаление се окзва вярно. Младите бургазлии все по-рядко виждат възможност за реализация в собствения си град, когато става въпрос за образование и работа. Вместо това те избират живот в София или чужбина, където за съжаление се установяват. Може би и те гласуват за Бургас в класацията за най-добър град за живеене в България, но реалността показва, че те отдавна са направили своя избор.
Равносметка
Сигурно сте забелязали известно противоречие между добрата и лошата новина по-горе. Те обаче по-скоро се допълват и идват да покажат, че не всичко е бяло и черно, а нюансите са много повече. Вероятно всички са прави - и гордият бургазлия, който живее с представата, че живее в рая на земята, както и този, който обича повече да мрънка и да се оплаква от всичко, което прави живота му труден. Важното е обаче и едните и другите да бъдат амбицирани да променят нещо и да бъдат част от решението на проблема, а не част от него. Къде точно се намира Бургас в гамата между бялото и черното пък преценете вие.