Аз съм Костадин Галчин и съм лицензиран фитнeсинструктор. Ще споделям моя опит и личната ми формула за активен и здравословен живот. Очаквайте съвсем скоро и моята рубрика "e-Trainer" в сайта. Ще се опитам да Ви бъда максимално полезен със своите идеи и съвети. Ще Ви представям и мултимедийни тренировки, които можете да практикувате сами у дома. На разположение съм за професионални консултации, въпроси, идеи, които можете да ми зададете и да обсъдим на [email protected].
Здравето е най- важното нещо, за да се чувстваме добре. Добрият тонус и физическата изръжливост се влияят от някои основни неща. Точно на тези основни неща бих искал да обърна внимание днес. Ето и моите десет правила за здравословен начин на живот:
1- Редовен сън. Телата ни са създадени да следват своя собствен ритъм, и когато в човешкия организъм има някакви липси това оказва моментално влияние. Добрият сън е жизненоважен за поддържане на добрия тонус. От изключителна важност е да настроим организма си всяка вечер да заспива по едно и също време и съответно да се събуждаме така. Не е препоръчително, обаче, сънят да продължава повече от 8 часа, защото точно толкова часова са необходими на тялото да се зареди и да възстанови сили. Прекаляването и недостигът на съня водят до ленивост в организма и нарушени биологични процеси.
2- Редовен прием на вода/минимум 30 мл. на 1 кг. телесна маса/. Всяка клетка в организма ни съдържа вода. Затова е важно да поддържаме тялото си добре хидратирано. Липсата на вода води до преумора, лошо настроение, главоболие, бавен метаболизъм, затрудняване на биологичните процеси в организма. Както абтомобилите ни не могат да се движат без гориво, така и телата ни не могат да функционират без достатъчно вода. Затова, пийте вода и поддържайте добра физическа форма. Ето един съвет от мен, след ставане от сън сутрин започнете деня си с чаша топла вода и половин лимон. Ефектът е прочистване на организма и стимулиране на метаболизма.
3- Не пропускайте закуската сутрин. Важно е да дадем още след ставане сутрин енергия на организма. Затова сутришното хранене е най- важното за деня. Най- добре е за организма, ако закуската се консумира до един час след ставане от сън, тогава метаболизмът работи на пълни обороти и рискът да понатрупаме някое и друго излишно килце е минимален. Подбирайте внимателно храната си и не прекалявайте с пропорциите.
4- Прием на естествени витамини и минерали/плодове и зеленчуци/. Пазарът вече предлага разнообразие от сезонни плодове и зеленчуци, а и не само. Особено през зимните месеци консумацията на естествени витамини и минерали, набавени от плодовете и зеленчуците, е от изключителна важност за организма. Не е достатъчно, обаче, да се изяжда само по една ябълка на ден, нужно е да има баланс в приема на плодове и зеленчуци. Моят съвет е да замените вечерното хранене със салата, или да добавите такава, а следобед задължително да похапнете плод. Ако не ви засити на помощ идват суровите ядки- орехи, бадеми, тиквени семки и др.
5- Да се храним като бебе. Бебетата се хранят основно с мляко на всеки 3-4 часа. Естествено възрастен човек не може да се храни с мляко, но е полезно ако спазваме бебешкия режим, т.е. чест прием на храна/минимум 3 максимум 6 хранения на ден/ в неголеми количества. Много е важно да ограничим приема на течности 30 минути преди ядене и 30 минути след това. Така няма да попречим на храносмилането и ще осигурим пълно освояване на поетите хранителни вещества. Хранете се според собствените си нужди и потребности, но никога не преяждайте.
6- Движете се. Движението също е в основата на правилното функциониране на организма. Поне три пъти седмично намирайте време за физическа дейност. Ако сте прекалено заети можете да изберете подходящи дни от седмицата и да стигнете до офиса пеш, а не с автомола си. Това ще ви направи направи физически активни и ще подобри жизнения ви тонус. Още по- добре е, ако отделяте специално време за спорт.
7- Отървете се от вредните навици. Цигарите, големите количества алкохол, прекомерната употреба на кафе и кофеинови напитки, газираните питиета, храните с високо съдържание на захар и сол са вредни. Особено вредни , когато се приемат в големи количества. Важно е за здравето, ако не можем д а спрем да ги консумираме, то поне да намалим техния прием. Най- лесно е като ограничим приема на всякакви пакетирани храни, така просто няма да се чудим кое е полезна и кое вредно. Газираните напитки да заменим с фреш, чай или вода, а кафето да ограничим до две чаши на ден.
8- Дишайте правилно. Винаги, за всичко и по всяко време дишането трябва да бъде равномерно. Когато сме под напрежение и стрес не трябва да забравяме да контролираме дишането си, защото неправилното дишане крие здравословни рискове. Вдишваме през носа, издишваме през устата. Искам да обърна специално внимание на това, защото хората все по- рядко обръщат внимание на дишането си, а то е ключът към това да сме живи. Кислородът ни е жизненоважен, затова трябва да си набавяме достатъчни количества от него.
9- Преборете се със стреса и негативните мисли. Стресът оказва пагубно въздействие върху нашия организъм. Обърква метаболизма и води до натрупване или загуба на телесна маса и течности. Влияе на емоционалното ни здраве и не се чувстваме добре. Обръщайте внимание на стреса и негативите посредством него и му противодействайте с адекватни действия като: откровен разговор със семейство и добри приятели, отдайте се на хобито си, спортувайте, медитирайте или просто се разходете сред природата, за да успокоите сетивата си. Избавете се от негативните мисли, защото каквото мислим това и ще се случи. Правете повече приятни неща.
10- Не забравяйте времето за активна почивка. След ежедневното натоварване на организма и редуването на здравословен и нездравословен стрес, телата ни и психиката ни имат нужда от адекватна почивка. Освен съня трябва да намерим и друг начин да релаксираме. Няма универсална рецепта за пълноценен отдих, но аз препоръчвам всеки да намери своята формула за това. Аз предпочитам смехът в приятелска компания.