През 2013 г. продажбите на смартфони в световен мащаб надминаха 1 милиард за пръв път, пише Financial Times. Това се случи благодарение на търсенето на по-евтини устройства, което контрастира със забавения растеж на търсенето при високия клас от пазара.
Така смартфоните вече представляват над 50% от броя на мобилните телефони, използвани по света, който е около 1,8 млрд.
Анализаторите от IDC изчисляват, че продажбите на смартфони през 2013 г. са нараснали с 38% спрямо броя им през 2012 г., като дори са се удвоили спрямо 2011 г. Тогава са били доставени 494 млн. смартфона.
Докладът на изследователската компания обаче няма да успокои инвеститорите в двата най-големи производителя - Samsung Electronics и Apple, на фона на опасенията, че маржовете на двете компании могат да пострадат, тъй като делът на по-евтините телефони в продажбите продължава да расте.
Райън Рийт от IDC коментира, че най-големият генератор на продажби са устройствата с широк екран, както и тези, които са на сравнително ниски цени и се приемат като бюджетни решения. И въпреки, че този сегмент отсъства от заглавията и коментарите в технологичните издания, изглежда доста важен за индустрията. В Китай например, където е най-големият пазар на смартфони, повечето от устройствата са на цена до 150 долара.
Миналата година Apple пусна на пазара своя по-евтин модел на iPhone 5С. Все пак той е значително по-скъп от евтините китайски продукти, някои от които се продават за по-малко от 50 долара.
Американският технологичен гигант е продал 51 млн. апарати с марката iPhone само за четвъртото тримесечие на 2013 г. Въпреки че това бе нов рекорд за Apple, продажбите на моделите се разминаха с очакванията. Експертите предричаха около 55 млн. продадени устройства. След новините книжата на Apple поевтиняха с около 8% в следборсовата търговия.
IDC изчислява, че Apple е продал 153 млн. смартфона през изминалата година, което е ръст от отчетените 136 млн. през 2012. Това обаче е за сметка на пазарния дял, който се свива до 15% от 19%.
Samsung, който произвежда далеч по-широка гама от смартфони в сравнение с американския си конкурент, увеличи пазарния си дял от 30% на 31%, доставяйки 314 млн. устройства през 2013 г. Но въпреки че южнокорейската компания успява да спести разходи заради самостоятелното производство на много от своите компоненти, то маржовете са поставени.
Huawei и Lenovo вече са съответно трети и четвърти в класацията по най-много продажби. Общият им пазарен дял за четвъртото тримесечие възлиза на 11%, показват данните на IDC.
Двете компании, заедно с множеството по-малки конкуренти в Китай, изпитваха трудности да натрупат печалби от смартфоните, тъй като държат цените ниски, за да си завоюват пазарен дял в така ожесточения местен пазар.
Още от последните новини
Водещи новини