Възпитаници на Гергана Апостолова станаха европейски шампиони по карате киокушин - E-Burgas.com

Възпитаници на бургаската световна шампионка Гергана Апостолова спечелиха две титли от 30-то европейско първенство по карате киокушин, което се проведе през последния уикенд във Варна. Евгени Прудников спечели титлата при ветераните, а Богомил Костов стана първенец на ката при юношите младша.

Събитието, в което взеха участие над 600 състезатели от 24 държави и двата дни, бе открито по Японска традиция с Тайко (традиционен барабан използван за официални случаи) пред строените официалните гости и отбори на държавите участници.

Сред официалните гости бяха кметът на Варна Иван Портних, Сенсей Константин Божилов– основовоположник на Карате Киокушин в България, придружен от Сенпай Валентин Георгиев и Сенпай Янчо Нестеров. Присъствието им бе голяма чест, тъй като тази година се честват 40 години киокушин карате в България и 20 години от създаването на клуба съорганизатор на събитието – "Ичи Геки" – Варна“.

Мероприятието, на което България, в частност Варна бе за втори път домакин, се организира по инициатива на Международната Карате Организация Киокушинкайкан, представлявана на Първенството от Директора на Международните взаимоотношения – Шихан Кацухито Горай и със съдействието на Българска Киокушин Асоциация – ИКО България и Спортен клуб „Ичи Геки - Варна“ с Председател Световния Шампион Шихан Емил Костов.

Отборът на България, ръководен от Шихан Емил Костов спечели общо 7 медала от 30-то европейско първенство по карате Киокушин и второ по мащаб международно след традиционния в Япония – Международен Шампионат за деца, юноши, девойки, младежи, жени и ветерани.

Призови места от българския отбор заслужиха още:

- Зорница Костова, Мария Маринова и Симона Стоименова – европейски шампион тийм ката

- Симона Стоименова – 3-то място – кумите девойки старша

- Ивалена Колева – 3-то място – кумите девойки младша

- Мария Маринова – 4-то място - ката девойки старша;

- Божидар Пейчев – 4-то място – ката мъже

С най-много брой медали от Европейското по киокушин очаквано си тръгнаха състезателите от Русия, последвани от отбора на Полша.

Сенсей Гергана Апостолова бе удостоена с 4-ти Дан на официалното откриване на мероприятието, който й беше връчен от Директора на Международните взаимоотношения – Шихан Катсухито Горай. Бургазлийката защити степента си в Япония Ноември миналата година.

Събитието беше закрито с тренировъчен семинар в хотел „Мелиа Гранд Ермитаж “ воден от Шихан Горай.