Ученици на Музикалното в Бургас ще партнират в "Лебедово езеро"

Ученици на Музикалното в Бургас ще партнират в

Малки “лебеди” от бургаското НУМСИ “Проф. Панчо Владигеров” ще партнират на примабалетисти в продукцията “Лебедово езеро”. Постановката на балета ще се играе в понеделник вечерта на сцената на Летния театър. Спектакълът е дело на Държавна опера – Бургас е част от Бургаски музикални празници “Емил Чакъров”.

Възпитаниците на Музикалното училище ще излязат на една сцена с някои от най-големите български имена в балетното изкуство – примабалерината на Държавна опера – Русе Весела Василева, премиер-солистът от Софийска опера и балет Емил Йорданов, балетистът от бургаската опера Милен Петров, известен както като дългогодишен солист на балет „Арабеск“, така и с участията му в продукции на Боливуд и в продукции на европейска и американска сцена, познатите на бургаската публика балетисти Даниел Тичков, Недко Георгиев, Добрина Бахова.

Хореографията, постановката и режисурата са на проф. Хикмет Мехмедов. Сценографията е дело на Иван Токаджиев, който е изключително ценен не само като сценограф на оперни и балетни спектакли, но и като художник с много самостоятелни изложби в България и Германия. Художник на костюмите е Цветанка Петкова – Стойнова, която отново се е погрижила за ръчното прикрепване на всеки един от камъните „Сваровски“ по облеклата на балетистите.

”Лебедово езеро” е една от най-популярните творби на Чайковски. Сюжетът разкрива историята на любовта между принц Зигфрид и омагьосаната да живее като лебед Одета. Магьосникът Ротбарт, омагьосал Одета, заблуждава Зигфрид, като води на бала дъщеря си Одилия, омагьосана да изглежда като Одета. Зигфрид се кълне във вярност на Одилия, и докато разбере грешката си, Одета се самоубива от мъка. Зигфрид я последва. Невъзможната им приживе любов ги събира в смъртта. Ротбарт и замъка му са унищожени, девиците-лебеди са свободни и в човешки облик танцуват в почит на душите на влюбените.

Балетът е поставен за първи път през 1877 година на сцената на Болшой театър. Премиерата обаче е посрещната твърде разочароващо поради съществено отклоняване от традициите на руския балет. До момента сюжетът просто се поддържа от виртуозните танци, докато “Лебедово езеро” е със сложен и последователен сюжет, което изисква цялото внимание на публиката. Едва след пед години балетът е частично преработен и поставен на сцена, а чак през 1894 година, дванадесет години след възстановяването на спектакъла, за първи път е показана картината с лебедите от второ дейсвие.

За особено сложна партия в цялото балетно изкуство се смята двойната роля на Одета/Одилия, защото изисква както физическа издръжливост и техника, но и художествено превъплъщаване в два противоположни образа.

Коментари

Още от последните новини