Шум от автомобилния трафик ежедневено тормози бургазлии

Шум от автомобилния трафик ежедневено тормози бургазлии - E-Burgas.com

Въвеждат и шумомери при колите

Силен шум тероризира денонощно 2 млн. българи. Ще спират ли шумните автомобили от движение заради новите правила при техническите прегледи? И как високите децибели се отразяват на здравето ни? Отговори на тези въпроси потърси репортерът „Нова тв“ Георги Георгиев.

По последни данни 80% от шума в големите градове се дължи именно на трафика. В над 90 на сто от точките, в които се правят замервания в София, децибелите са над нормата - често с близо 20 децибела над позволеното. А силата на звука, която може да причини увреждане на слуха ни, е от 80 децибела нагоре.

Автомобилен трафик тормози и жителите на Пловдив, Бургас, Варна, Русе и Плевен.

Съвсем скоро в проверката за техническата изправност на автомобилите ни ще се включат и шумомери – уреди, с които ще се мери дали шумът, издаван от колата ни на пътя, е над нормата. Мярката е част от по-строгия контрол, който държавата въвежда при прегледите.

Най-високи децибели се отчитат при гонките в малките часове на нощта. А при сън и 30 децибела са достатъчни, за да развалят почивката ни.

Световната здравна организация препоръчва шумът в града да не минава 55 децибела.

„Продължителното излагане на силен шум първо влошава. Шумът въздейства върху мозъка. Може да влияе върху кръвното налягане, сърдечния ритъм, функцията на жлезите. Въздейства и върху психиката – прави ни по-тревожни, раздразнителни, напрегнати, по-ниско концентрирани”, обяснява д-р Георги Ангов, отоневролог.

Ограничаването на движението в центъра на града и по-добри пътни настилки са част от мерките срещу шума. Другият вариант е на големите булеварди да бъдат изградени шумоизолиращи стени, каквито вече има в София и Пловдив.

 

Коментари

Още от последните новини