Първа лятна академия за деца и ученици организира филиала на НХА в Бургас

Лятна академия за деца и ученици организира за първи път филиала на НХА в Бургас. Програмата, включва  специализирани ателиета по живопис, графика, скулптура, витраж, уъркшопове, творчески експедиции, арт пикник , посещение на изложби и хепънинг.

Лятната академия ще се проведе от 8 до 19 юли.

Ето я и пълната програма на арт инициативата:

ЛЯТНА АКАДЕМИЯ ЗА ДЕЦА И УЧЕНИЦИ КЪМ НХА - ФИЛИАЛ БУРГАС

първо издание

8 -19 юли

ПРОГРАМА

ПРОГРАМА ЗА ПЪРВАТА СЕДМИЦА

9 ЮЛИ - 12 ЮЛИ

8 ЮЛИ - ПОНЕДЕЛНИК

от 9.00 часа  до 16.00 часа

Подготовка на хепънинг за откриването на Лятната академия

в ателиетата на НХА - Магазия 1

17.00 часа до 18.00 часа

Хепънинг - "НИЕ СМЕ ХУДОЖНИЦИ" - в публичното пространство пред Културен център Казино

ПРОГРАМА ЗА 9 ЮЛИ - 12 ЮЛИ

АКАДЕМИЧЕН БЛОК - ПРОГРАМА ОТ 9 -12 ЮЛИ:

9.00 -13.00 часа

Стартират специализираните ателиета в НХА - Магазия -1. 

Работи се по групи. 

Забележка:

До края на седмицата, децата могат да посетят по две ателиета на ден, по избор,

Съответно от 9.00 до 11.00 и от 11.00 до 13.00 часа

Ателие "Живопис" със Силвия Ганчева:

Подходящо за всички възрасти

Нови знания: въвеждане на  понятията - живопис, жанрове  - натюрморт, пейзаж, хроматични и ахроматични цветове, палитра, акварел, репродукция, оригинал...

Умения: работа с пастели, цветни моливи, акварел

Учебни задачи: Натюрморт "Плодове и цветя" - акварел, моливи, пастел, пейзаж по наблюдение "Пристанище"- восъчни пастели + акварел, смесена техника

Ателие "Рисуване" с  Йордан Георгиев:

Над 11 години

Нови знания: въвеждане на  понятията - пространство и перспектива, форма - пропорции

Умения: как се визира, намиране на  пропорциите, анализиране на формата,

Учебни задачи: рисуване от натура на натюрморт, гипсов орнамент, за по-големите - урок по анатомия, рисуване на череп и екорше, скици от натура - "Животът на пристанището" - кулокран, рибари

Урок "Анатомия на човешкото тяло" с бургаския художник и преподавател в НХА - Христо Иванов 

Ателие "Графика" с Георги Гиков:

Подходящо за всички възрасти

Нови знания: въвеждане на  понятията - графика, проект, композиция, гравиране, екслибрис

Умения: работа с графични материали: въглен, креда, туш и перо/четка

Учебна задача: Урок за екслибрис, проект и гравиране на екслибрис върху коматекс

Ателие "Да направим книжка" с Мария Стоева и Григор Григоров:

Подходящо за всички възрасти

Нови знания: въвеждане на  понятията - илюстрация, оформление на книга

Умения: работа с текст, анализ на текст, проектиране

Учебна задача: Илюстрация към части от "Малкият принц" - Екзюпери

Ателие "Скулптура" с Ива Маркова:

Подходящо за всички възрасти

Нови знания: въвеждане на  понятията - пространство, обем, пластика, фактура -отпечатъци, гравиране

Умения: Моделиране с глина

Учебни задачи - кръгла скулптура: Риба/Птица, релеф Коте/Куче,

Ателие "Витраж" с Мартина Лепика:

6 -10 години

Нови знания: стилизация, витраж, катедрално стъкло, шпросни

Умения: проектиране на витраж, изпълнение на проекта върху плака, посещение на ателие по стъклопис, посещение на катедралния храм в Бургас

Учебна задача - проектиране и реализация на тема  "Прозорец към райските градини" 

Уъркшоп с бургаския художник Мария Шурелова

Ателие "Плакат" с Владислава Григорова:

Подходящо за всички възрасти

Нови знания: що е то плакат - видове плакат, шрифт, лого,

Умения: проектиране, стилизиране, композиция, равновесие, симетрия, ротация

Учебни задачи: създаване на лого на Лятна академия към НХА - Бургас, плакат за куклено представление "Малкият Принц"

Уъркшоп и лекция на тема "Знаците"-  за основополагащото значение на знака във визуалната комуникация - с проф. Георги Янков Директор на НХА - филиал Бургас - в Галерията Магазия 1

Ателие "Дизайн" с Лидия Станулова:

Над 11 години

Нови знания: понятия: що е то дизайн, ергономия, концепция

Умения: проектиране на предмети от бита, създаване на концепция

Учебна задача - проектиране на "Детска раничка", "Сервиз за пикник" "Колата на бъдещето"

ПРОГРАМА ЗА СЛЕДОБЕДЕН БЛОК :

9 -12 юли, 14.00 - 18.00 часа

9 ЮЛИ - ВТОРНИК

1.00 -16.00

Пленер в морската градина - Експедиция растения - треви, листа и цветя

16.00 -18.00

"Нещотърсачи" - на лов за морски дарове - експедиция на морския бряг за набавяне на материали за изработването на колективно пано - мозайка "Духът на морето"

10 ЮЛИ - СРЯДА

14.00 - 18.00

Скулптури от пясък на морския бряг - "Пясъчен аквариум"

Уъркшоп с бургаският скулптор и Председател на Сдружението на Бургаските художници Добрин Вътев

11 ЮЛИ - ЧЕТВЪРТЪК

14.00 - 16.00

Разглеждане на експозицията на Градската художествена галерия - Бургас

16.00 - 18.00

"Чудният свят зад кулисите на театъра" - експедиция в театъра - ДТ "Адриана Будевска" , среща с бургаския художник - плакатист Стойко Сакалиев

12 ЮЛИ - ПЕТЪК

14.00 - 16.00

Пленер "Маринисти" - морски пейзажи с акварел от терасата на Морско Казино

Уъркшоп с художниците Йордан Георгиев и Ива Маркова

16.00 - 18.00

Събиране на "морски дарове" - камъчета, миди, раковини, изгладени стъкълца, дърво, водорасли - за мозаечно пано "Даровете на морето" и Ландарт. Строеж на "Пясъчни Замъци и Крепости", на брега

13 ЮЛИ - СЪБОТА

АРТ-ПИКНИК:

10.00 - 18.00

ЕКСКУРЗИЯ С АВТОБУС ДО АРХЕОЛОГИЧЕСКИ РЕЗЕРВАТ "ДЕБЕЛТ", ПОСЕЩЕНИЕ НА СИМПОЗИУМ "СКУЛПТУРА ОТ ДЪРВО" - ЯСНА ПОЛЯНА

ПРОГРАМА ЗА ВТОРАТА СЕДМИЦА

15 -19 юли

АКАДЕМИЧЕН БЛОК:

15-18 юли, 9.00 -13.00 часа 

Старт на новите ателиета в НХА - Магазия -1. 

групови занимания

Забележка:

До края на седмицата, децата могат да посетят по две ателиета на ден, но могат и да останат за цял ден в едно ателие, ако е нужно време за довършване на произведението им.

Ателие Живопис със Силвия Ганчева:

Подходящо за всички възрасти

Нови знания: въвеждане на  понятията - жанрове в живописта, цветознание  цветен кръг -  топли и студени  цветове, тон и нюанс, монотипия, композиция

Умения: работа с темперни и  акрилни бои, монотипия, копие

Учебни задачи: Натюрморт "Риби"- темперни бои, портрет от натура, копие на картини от световни автори - темперни бои. Композиция по наблюдение "Пристанище", Колективна композиция с акрилни бои "Подводният замък на Нептун"

Ателие Рисуване с Йордан Георгиев:

Над 11 години

Нови знания: степени при изграждането на светлосянка - колонна сянка, хвърлена сянка, линия, щрих

Умения: анализ и да изграждане на плоски и триизмерни форми, работа с въглен, сангин, бяла креда

Учебни задачи: рисуване от натура на гипсова глава, скици на фигура от натура, скици от натура  с въглен, сангин, креда "Пристанищен живот" - кораби, кранове, рибари

Ателие Калиграфия с Георги Гиков:

Подходящо за всички възрасти

Нови знания: въвеждане на  понятията - калигарафия, исторически сведения

Умения: работа с туш и перо/четка/бамбукова калиграфско перо

Учебна задача: калиграфски табла, изписване на цитати от "Малкият принц", от стихове на Петя Дубарова

Ателие Комикс с Григор Григоров и Мария Стоева:

Подходящо за всички възрасти

Нови знания: преглед на историята на комикса, видове комикси

Умения: създаване на история, характеристика на героите, рисуване на типажи, работа с туш, и флумастери.

Учебна задача: Авторски комикс "Войната на Високите срещу Дебелите"

Ателие "При Ива - работа с текстил и хартия":

Подходящо за всички възрасти

Нови знания: въвеждане на  понятие за декоративно-приложно изкуство

Умения: създаване на пластики, кукли, картички и други декоративни предмети

Учебни задачи: кукла за театър "Ръкавичка", кукличка за игра от чорапче, бижута от плъст за мама, картички - колаж за баба

Ателие "Мозайка - при Мартина":

6 -10 години

Нови знания: мозайка - исторически преглед, Ландарт

Умения: проектиране на мозайка, изпълнение на проекта за мозайка от глинени модули,

Учебна задача: индивидуални мозайки, колективно мозаечно пано "Морски дарове"

Ателие "Хералдика" с Влади:

11-15 години

Нови знания: исторически сведения - хералдика

Умения: проектиране на "Семеен герб", създаване на "Семейно знаме"

Ателие "Куклената къща" с Лидия :

6-10 години

Екипна работа: създаване на голяма куклена къща от кашони, хартии, текстил, картон, пластелин

11-15 години

Изработване на хвърчила с Данил Младенов и Георги Джунев в галерията

ПРОГРАМА ЗА СЛЕДОБЕДЕН БЛОК :

15 -18 юли, 14.00 - 18.00 часа

15 ЮЛИ - ПОНЕДЕЛНИК

14.00 -16.00

Пленер в Морската градина - Експедиция растения - скици на дървета от натура

16.00 -18.00

Посещение в Къща-музей "Георги Баев"

16 ЮЛИ - ВТОРНИК

14.00 - 16.00

Посещение в Регионалния археологически музей  - рисуване на експонатите

16.00-18.00

Пленер в Морската градина - дървета - скици от натура

17 ЮЛИ - СРЯДА

14.00 - 16.00

Уъркшоп на бургаския художник Тодор Захариев в изложбената зала на Дружеството на бургаските художници, разглеждане на изложбата

16.00 - 18.00

Пленер в Морската градина - Бургаска архитектура от крайбрежната улица - скици от натура

18 ЮЛИ - ЧЕТВЪРТЪК

14.00 - 16.00

Печатане на графики в Графичната база на Дружеството на бургаските художници

16.00 - 18.00

Разглеждане на Музея на пеперудите - рисунки на пеперуди

19 ЮЛИ - ПЕТЪК

ЗАКЛЮЧИТЕЛЕН ХЕПЪНИНГ - "ДОВИЖДАНЕ!"

9.00 -13.00 часа

 Подготовка на хепънинг в ателиетата на НХА - Филиал Бургас, Магазия 1

14.00 -17.00 часа

Подготовка за Финален хепънинг "ПОСЛАНИЯ ЗА МИР", в публичното пространство на Бургас - Морско Казино

17.00 - откриване на импровизирана изложба на терасите на Морско Казино.

17.30 Акция - "Послания за мир" и "Хвърчила в небето, над морето"

18.00 Раздаване на дипломите на най-младите академици  и подаръци от "KOH-I-NOOR" - България - партньор по проекта.

18.30 - Коктейл

Сподели новината:

Коментари