Емил Стойнев и Христина Козарева спечелиха крос триатлона в Странджа (Снимки)

Емил Стойнев и Христина Козарева спечелиха крос триатлона в Странджа (Снимки) - E-Burgas.com

Доброволци по програма Еразъм от чужбина помагаха по трасето на „Лъвско сърце“

04.09.2017г. Приморско. Големите победители във второто издание на ултра крос триатлона „Лъвско сърце“ станаха първенците от миналата година – Емил Стойнев с време 06:47:15 часа и Христина Козарева с 09:10:42 часа, като Стойнев дори подобри постижението си от миналата година с 24 минути.

В щафетата най-добре се представи отбор 3КА в състав Георги Палазов (плуване), Владислав Гюров (колоездене) и Евгени Георгиев (бягане) с общо време, абсолютно равно с това на индивидуалния победител при мъжете - 06:47:15 часа.

В индивидуалната надпревара при мъжете втори и трети станаха Дмитрий Ярошенко от Русия (08:02:45 часа) и  Георги Вълчев (08:11:52 часа).  При жените втора стана Анелия Карагьозян с време 09:48:19ч, а трета до финала стигна Ася Борисова с време 10:00:04ч.

При щафетните отбор „Veloraptor“ (Найден Цанков, Николай Костадинов, Георги Огнянов) достигнаха втори до финиша с общо за тримата време от 07:21:32 ч, а трети станаха „Зарата-майна“ (Радослав Маринов, Калин Русев, Виктор Танков) с време 07:22:38 ч.

Общо 145 участници се включиха във второто издание на ултра крос триатлона „Лъвско сърце“, което се проведе в събота в района на Странджа планина и Приморско. Освен българските участници, имаше представители на Франция, Русия, Дания и Унгария. Имаше български участник – Николай Калчев, който беше дошъл специално за състезанието от САЩ, където живее. Чуждестранното участие беше подсилено и от доброволците - сред над петдесетте човека в екипа имаше група студенти по програма Еразъм, дошли да помагат от Словакия и Германия, за да помагат по трасето.

26 отбора от 27 стартирали завършиха щафетното състезание по трасето от 140 км с три дисциплини. При мъжете 49 състезатели от 57 общо стартирали влезнаха в контролното време от 13 часа. Някои завършиха буквални секунди преди затварянето на времевия прозорец.

Дамското участие тази година беше силно, като от 7 стартирали при жените в индивидуалната категория Ултра, завършиха всички, а единственият дамски отбор в щафетата също финишира успешно. Състезателките там бяха отбор „Домакините“ - Диана Алексиева, Иванина Томова и Мария Истаткова.

Наградите бяха връчени лично от кмета на община Приморско, д-р Димитър Германов, като освен парични награди от състезанието, имаше и много призове от Adidas, RAM Bikes, Beer Bastards и DoppelHertz.

„Състезанието мина успешно и без инциденти, което е изключително важно за нас като организатори“, каза Филип Шавов, ръководител на състезанието. „Надяваме се всички, които участваха тази година за първи път да са усетили, че събуждат своите „лъвски“ сърца“ и да се включат отново догодина, за третото издание на ултра крос триатлона“, добави той.

Предизвикателство постави на изпитание състезатели с опит в плуването, планинското бягане или колоездене в две категории – индивидуални атлети и щафетни отбори от трима. Те трябваше да преминат трасе с обща дистанция от 140 км. в рамките на 13 часа. То минава покрай 4 природни резервата и 12 тракийски светилища. В регламента са включени традиционните за триатлон етапи, но с многократно увеличен обем: плуване в залив Перла - 3 км, планинско колоездене из Странджа - 116 км и бягане в резерват Ропотамо - 21 км.

Целта на събитието, съчетало спорта на открито с мистична култура и природа, е да събуди свръхчовешкото във всеки участник – неговото „лъвско“ сърце!

Организатори са Сдружение „Лъвско сърце“ и Община Приморско.

Състезанието се реализира благодарение на Община Приморско, Adidas, Bryzos, RAM Bikes, Great Wall, DoppelHerz, Българска федерация триатлон, EkoToi, Geopan, ComNet, Изворна вода Бачково, Захарни заводи, еЛек, Red Bull, DB Schenker и Пистови спасителни служби.