Чудото на „Парк де Пренс”: 17.11.1993 г. (видео)

Чудото на „Парк де Пренс”: 17.11.1993 г. (видео) - E-Burgas.com
[caption id="attachment_58894" align="aligncenter" width="545"]снимка: zapalianko снимка: zapalianko[/caption] Може би най- святата дата в историята на българския футбол е 17.11.1993 г. Едва ли има жив свидетел на двубоя, който и до днес да не настръхва когато се връща към „Парк де Пренс”, Емил Костадинов и 90-ата минута на срещата. А тя е Франция- България. Решителна битка за участие на световното първенство по футбол в САЩ’94. Типично по български, през целия квалификационен цикъл, скандалите са неизменен спътник на родните национали. Доста футболисти бойкотираха отбора. Стигна се до там, че дори медиите да не отразят срещата победата ни над Финландия с 2:0. Това пък се случва след скандал между журналисти и Любослав Пенев (понастоящем старши треньор на „трикольорите”). В последните два мача от квалификациите за САЩ’94, на „петлите” им е необходима само 1 точка, за да участват на Световното първенство, за сметка на родните национали. И двете срещи са им като домакини- първо на Израел, а след това и на „Пеневата чета”. Само 7 минути преди края на двубоя срещу Израел, французите водят с 2:1 и вече се виждат на Мондиала. В 92-ата обаче, резултатът става 3:2 за гостите и по този начин България получава немислим допреди няколко минути шанс да замине за Щатите. За да се случи това, на момчетата на Пенев им е необходима единствено победа на стадион „Парк де Пренс”. Решаващата среща се състои на 17 ноември 1993 г. Историята на срещата е ясна. Сухата статистика: 1:0 – Кантона (32 мин.) 1:1 – Костадинов (37 мин.) 1:2 – Костадинов (90 мин.) Не всичко обаче е само имена и цифри. Затова ви предлагаме още веднъж да се пренесем на „Парк де Пренс”, а датата е 17.11.1993г.